Jak rozliczać się za pozycjonowanie?

Decydując się na skorzystanie z usług agencji SEO, chcemy mieć pewność, że podejmujemy dobrą decyzję. Od powodzenia takiego zlecenia zależy w dużym stopniu sukces naszej firmy. Ciężko bowiem dyskutować dzisiaj ze stwierdzeniem, że większość naszego biznesu odbywa się w przestrzeni e-commerce. Zależy nam zarówno na świetnych efektach, jak i na odpowiednio zbilansowanym stosunku jakości do ceny. Jak rozliczać się za pozycjonowanie? Na co zwracać uwagę podczas szukania pozycjonera oraz przy wyborze modelu? Przyjrzyjmy się podstawowym modelom rozliczania w SEO, jakim będą abonament, opłata za efekt, a także swoiste pół na pół, czyli model mieszany.

Model abonamentowy

Głównym mechanizmem w modelu abonamentowym jest oczywiście opłata cykliczna, zazwyczaj miesięczna, czyli pewnego rodzaju ryczałt. W ramach takiej umowy zleceniodawca zobowiązany jest do pokrywania określonych kosztów przez okres pracy pozycjonera.

Dla klienta, szczególnie niemającego jeszcze doświadczeń w SEO lub też mającego doświadczenia mniej pozytywne, takie rozwiązanie może wydawać się ryzykowne. Musimy bowiem liczyć się z tym, że inwestujemy czas i pieniądze, aby efekty zobaczyć dopiero po kilku miesiącach. Zdecydowanie możemy przyjąć, że na pierwsze rezultaty takiej pracy będziemy musieli poczekać od około trzech do sześciu miesięcy.

Korzyści

Dlaczego jednak warto rozważyć model abonamentowy? Przede wszystkim dlatego, że na dłuższą metę jest to model najbardziej pewny i opłacalny. Głównym nośnikiem takiego modelu jest pozycjonowanie szerokie. Oznacza to, że podpisana umowa zezwala na modyfikowanie i rewizje ustalanych fraz kluczowych. Dzięki temu mamy możliwość wpływu na proces, przez co jesteśmy w stanie na bieżąco reagować na trendy i mikroklimat w handlu elektronicznym. Nie będziemy musieli się martwić o to, że czekamy miesiące na pozycjonowanie fraz, które w połowie tego okresu przestają być wyszukiwane, w efekcie nie generując żadnego ruchu na naszej stronie.

Opłata ryczałtowa oznacza, że jako płacący klient możemy oczekiwać pewnego sprawozdania z postępu prac. Pozycjoner pracujący w takim modelu zdaje sobie sprawę, że zleceniodawca płaci przez cały okres trwania takiej umowy. Z tego tytułu zadba o to, aby klient miał poczucie, że jego biznes jest w dobrych rękach. Jednym z narzędzi umożliwiających taką widoczność będą z góry zdefiniowane raporty, które pokażą postęp prac. Rozsądnie będzie, gdy umówimy się z agencją na raport pokazujący zmiany w widoczności stron, oraz generowanego na nich ruchu, w cyklu na przykład comiesięcznym. Naturalnie, wskaźniki w takim raporcie będą zależne od potrzeb klienta, a także charakteru podpisanej umowy.

Zdecydowanie się na model abonamentowy wymaga z pewnością od nas, abyśmy zaufali naszemu specjaliście od SEO. Prawdopodobnie podskórnie będziemy obawiać się, że zleceniobiorca zainkasuje pieniądze, a potem nie włoży w pracę należnego wysiłku. Pamiętajmy jednak o tym, że osobie pozycjonującej będzie zależeć na zadowoleniu klienta. Będzie to realizować poprzez dostarczenie rezultatów odpowiedniej jakości. Pozycjonowanie bez groźby reperkusji ze strony Google musi wiązać się z inwestycją czasową – efekty takie będą jednak długoterminowe.

Wypowiedzenie umowy

Pamiętajmy, że umowy abonamentowe będą posiadać opcję ich wypowiedzenia, dlatego nie musimy obawiać się zobowiązania na całe życie. Miejmy jednak na uwadze, że efekty pracy agencji nie pojawią się wcześniej niż za kilka miesięcy. Zerwanie umowy po kilku tygodniach przyniesie klientowi prawdopodobnie tylko straty, bo obsiane plony SEO nie zdążą jeszcze obrodzić, a inwestycji nikt nam nie zwróci.

Jak rozliczać się za pozycjonowanie - pozycjonowanie abonament

Model za efekt, czyli przysłowiowe „o dzieło”

Pozycjonowanie za efekt wydaje się dość samo definiujące. Klient ponosi opłatę dopiero wtedy, gdy agencja osiągnie z góry ustalone rezultaty. Być może instynktownie zakładamy, że jest to rozwiązanie dobre – nie ponosimy bowiem żadnych opłat, póki nasza strona nie pojawi się w wyszukiwaniu na wysokiej pozycji, tak jak tego oczekiwaliśmy. Gdzie jednak tkwi haczyk?

Pozycjoner, który ma przed sobą wizję wypłaty dopiero po wykonaniu zadania, będzie prawdopodobnie szedł do celu po trupach. Oznacza to, że ilość przedłoży nad jakość. W praktyce zaowocuje to pozycjonowaniem szybkim i efektywnym, osiągniętym przypuszczalnie przy użyciu fraz, które tak naprawdę nie są przez konsumentów normalnie używane. Warto tutaj zaznaczyć, że umowy rozliczane za efekt mają z góry zdefiniowane frazy kluczowe. Zatem nie jesteśmy w stanie na nie wpływać przez okres trwania umowy. Niesie to dla nas ryzyko dezaktualizacji zlecenia w trakcie jego wykonywania.

Musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku rozliczania się za efekt to agencja ponosi wszelkie koszty aż do momentu osiągnięcia wszystkich warunków sukcesu. Istnieje wtedy ryzyko praktyk, przez które znajdziemy się na czarnej liście Google. Może to przynieść kary albo i nawet całkowitą blokadę strony internetowej. Oznacza to konieczność zmiany domeny. Na pewno nie często możemy sobie na to pozwolić. Pamiętajmy też, że agencje rozliczające się za efekt mogą pozycjonować poprzez utrzymanie i wykorzystanie własnych zasobów i stron, które podbiją wyniki naszej strony, ale zostaną „wyłączone” niemal z dnia na dzień po rozwiązaniu umowy.

Zwróćmy jeszcze uwagę na fakt, że umowy rozliczane za efekt podpisywane są na dłuższe terminy z często i dłuższym okresem wypowiedzenia. W tym czasie pozostajemy w pewien sposób bezradni, a także w ciemności. Agencja bowiem nie ma obowiązku – ani nawet interesu – żeby zdawać nam raport z postępów, czy angażować nas jakkolwiek w proces.

Modele mieszane

Jako formę pośrednią możemy rozważyć model mieszany. Będzie on łączył w sobie elementy i abonamentu, i opłat za efekt. Nie ma jednego stałego wzorca takiego rozwiązania, dlatego przypatrzmy się kilku opcjom.

Jedna z wersji to połączenie abonamentu z efektem. Jako efekt możemy:

  • z góry przyjąć jakiś wynik wyszukiwania (w tym widełki na konkretne pozycje w ramach 1-10),
  • odpowiednio wywindowany ruch na naszej stronie,

Jednocześnie uwzględniamy proporcjonalny abonament miesięczny. Pozwala nam to w pewien sposób się zabezpieczyć, czy też upewnić co do kierunku obranego przez pozycjonera, a jednocześnie popracować nad naszą wspólną relacją i zaufaniem. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że element „za efekt” w tym rozwiązaniu w dalszym ciągu wiąże się z podobnym ryzykiem, co całkowite rozliczenie za pozycjonowanie (czyli takie bez żadnych opłat stałych).

Jednym z elementów, które potencjalnie można by także włączyć w model mieszany, jest udział w zyskach. Oznacza to, że zleceniodawca dzieliłby zyski z wygenerowanego przez pracę pozycjonera ruchu na stronie. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe, pamiętajmy jednak, że niezbędne będą tutaj rzetelne dane i ich wartościowa analiza.

Możemy też agencji zlecić inne zadania, które kwalifikujemy jako model mieszany. Mamy tu na myśli, między innymi konsultacje, a w tym również konkretne raporty czy analizę danych. Rozliczenia podobnych akcji możemy dokonać albo za raport, albo za roboczogodziny, albo pół na pół – specyfika zostanie z pewnością ustalona na podstawie konkretnego przypadku. Warto skorzystać z takiej opcji, gdy nie mamy potrzeby nawiązywania od razu stałej współpracy.

Jak rozliczać się za pozycjonowanie - pozycjonowanie za efekt

Jak rozliczać się za pozycjonowanie?

Przy podejmowaniu decyzji racjonalnie rozważmy wszystkie za i przeciw. Dla potencjalnego klienta najatrakcyjniejszym rozwiązaniem może wydawać się rozliczanie za efekt. Pamiętajmy jednak, że ma ono więcej ograniczeń niż potencjału i rzetelni pozycjonerzy raczej odchodzą już od takiego modelu. Rozwijając swój biznes oraz stronę internetową naszej firmy z pewnością zdajemy sobie sprawę, że bez inwestycji czasu i pieniędzy ciężko uzyskać dobre efekty i ostatecznie zarobić. Przed podpisaniem umowy warto spróbować postawić się w roli naszego zleceniobiorcy: tak jak my, nie będzie on chciał stracić na tej transakcji.

W przypadku pozycjonowania możemy wybrać dwie z trzech cech: szybko, dobrze lub tanio. Łatwo zrozumieć, czemu model abonamentowy oraz modele mieszane dominują – są one sprawiedliwe i najbardziej uczciwe. Warto w kontekście pozycjonowania myśleć o nowej relacji, jaką zaczynamy budować z naszym nowym partnerem biznesowym – agencją SEO. Warto postawić na zaufanie, transparentność i pozycjonowanie szerokie.