Copywriter, SEO copywriter, ghost copywriter – czym się różnią?

Od kiedy copywriting stał się popularny, obserwujemy też coraz więcej specjalizacji w  tym zawodzie. Czym się jednak różni copywriter od ghost copywritera czy SEO copywritera? Główne różnice występują w jakości tekstów oraz celu ich tworzenia. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kto to jest copywriter?

Jest to osoba przygotowująca teksty, zazwyczaj reklam i ogłoszeń, które wykorzystane zostaną w reklamach telewizyjnych, prasowych, radiowych, w katalogach, na plakatach czy na stronach internetowych. Copywriter ma swój udział w każdym etapie tworzenia kampanii reklamowych, począwszy od ustalenia treści materiałów po pisanie tekstów, tworzenie scenariuszy do filmów reklamowych, etc. W dużych firmach marketingowych współpracuje z grafikami i dyrektorem kreatywnym. Duża część osób pracujących w tym zawodzie to także freelancerzy.

Copywriting – rodzaje

Najbardziej ogólnie rzecz ujmując wyróżnić możemy:

  • copywriting tradycyjny – to co jest poza siecią, np. opracowanie treści na broszury i ulotki, przemówienia;
  • copywriting internetowy – w tym m.in. SEO copywriting, web copywriting, content marketing. Jest to pisanie treści dedykowanych do użycia w Internecie, np. prowadzenie bloga, tworzenie opisów produktów, ofert handlowych czy artykułów;
  • copywriting kreatywny – jest to głównie wymyślanie haseł reklamowych, sloganów, nazw firm, itp.

SEO copywriter

Zajmuje się pisaniem treści dostosowanych do wyszukiwarek internetowych. To właśnie one mają za zadanie zwrócić uwagę na promowaną stronę i tym samym zachęcić do wykonania pożądanej akcji (np. zakupu produktu w sklepie internetowym). Teksty takie winny się więc mieć dobre wyniki w  pozycjonowaniu, m.in. dzięki zastosowaniu w nich odpowiednich słów kluczowych. Jednak treści SEO często mają mniejszą wartość merytoryczną aniżeli treści z content copywritingu, które dedykowane są głównie czytelnikom.

Popularne rodzaje tekstów z zakresu SEO copywritingu to: opisy produktów, oferty handlowe, teksty na strony internetowe (tzw. landing pages), wpisy na fanpage, opisy do katalogów czy precle (krótkie teksty odsyłające do innych stron), od których się już odchodzi.

Copywriter, SEO copywriter, ghost copywriter - czym się różnią

Prowadzenie bloga, czyli content marketing

Prowadzenie bloga to typowy przykład content marketingu. To usługa polegająca na regularnym publikowaniu treści nawiązujących do tematyki danej strony. W jej zakresie znajdzie się między innymi tworzenie artykułów, poradników, podcastów, instrukcji, webinariów, itd. Z punktu widzenia pozycjonowania jest to najlepszy rodzaj tekstów. Artykuły są zarówno zoptymalizowane pod wyszukiwarki, ale też przydatne dla użytkowników. Mają na celu dostarczenie wartościowych informacji czy przydatnych porad dla czytelników. Tu, poza jakością, warto też zwrócić uwagę na unikalność. Często takie treści wzbogacone są dodatkowymi materiałami, np. grafiką.

Ghost copywriter

Ghost copywriter jest twórcą tekstów, artykułów, prezentacji, przemówień, książek czy pozostałych treści w imieniu kogoś innego (określanego mianem autora danej publikacji). Różnica między copywriterem a ghost copywriterem jest zatem oczywista – ten drugi pozostaje w ukryciu, jego nazwisko nie widnieje na stworzonych treściach.
Z usług ghostwriterów chętnie korzystają osoby publiczne, np. politycy, aktorzy, naukowcy czy biznesmani. Czasem nie dysponują oni taką ilością wolnego czasu, by samodzielnie coś napisać. A czasem po prostu nie umieją w przejrzysty sposób przekazywać swoich myśli czy brakuje im tzw. „lekkiego pióra”.

Copywriting nie jest tożsamy z ghost copywritingiem z uwagi na prawa autorskie. Według polskiego prawa autorskie prawa osobiste (pozostawanie autorem napisanego tekstu) nie podlegają przeniesieniu. Przeniesienie dotyczyć może tylko majątkowych praw autorskich (korzyści finansowych płynące z wykonania danego zlecenia, np. tantiemy).

Prawa autorskie a copywriting

Zgodnie z treścią Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994 r. twórcą jesteśmy od chwili stworzenia utworu. Bez względu czy zamieścimy zastrzeżenia typu „all rights reserved” czy „copyright”, rzeczony utwór jest chroniony prawem. Wyjątek stanowią jedynie „utwory pracownicze” (art. 12 ust. 1), czyli stworzone w wyniku wykonywania obowiązków służbowych. Zapis ten znajduje zastosowanie, gdy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę i do jego zadań należy tworzenie utworów (jest np. copywriterem, grafikiem). Wówczas pracodawca w momencie przyjęcia utworu nabywa autorskie prawa majątkowe.

Jednak nie jest możliwe przeniesienie czy zbycie autorskich praw osobistych – odnoszących się do więzi między autorem a utworem. Twórca ma prawo m.in. do oznaczania utworu swym nazwiskiem, pseudonimem czy wydania go anonimowo, do zachowania nienaruszalności treści oraz formy, do nadzoru nad sposobem wykorzystania utworu (lub jego części).

Widzimy zatem, że copywriting jest szerokim pojęciem obejmującym rozmaite aktywności. To co łączy copywriterów to tworzenie nowych, oryginalnych treści – dostosowanych do wyszukiwarek internetowych, dostarczających informacji, skłaniających do podjęcia określonego działania. W praktyce bardziej liczy się doświadczenie i wszechstronne umiejętności niż przypisywanie sobie takiej, czy innej etykiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *