Jak rozliczać się z copywriterem?

Cenniki usług copywriterskich bywają bardzo zróżnicowane, zależą bowiem od wielu czynników. Różnić się będą w zależności od doświadczenia i wykształcenia copywritera, ilości tekstu, trudności pracy, rodzaju i tematu tworzonych treści, etc. Dlatego stawki, które możemy znaleźć w standartowych cennikach (np. na stronach internetowych) są tylko orientacyjne. Jak rozliczać się z copywriterem? Zobowiązująca wycena zwykle jest indywidualna. Przedstawiana jest ona klientowi na podstawie briefu – czyli detalicznych wytycznych dotyczących danego utworu, stojącego za nim zamysłu i oczekiwań. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym elementom, które wpływają na wycenę treści tworzonych przez profesjonalistów.

Copywriting a copywriter

Copywriter to osoba zajmująca się przygotowywaniem tekstów, zwykle reklamowych, treści na strony internetowe czy haseł marketingowych. Jedni współpracują z dużymi agencjami reklamowymi, inni preferują pozostanie tzw. wolnym strzelcem. Czy ich usługi są potrzebne i warte swojej ceny?

Jeśli:

  • nie masz czasu na samodzielne opisywanie produktów językiem korzyści czy przygotowywanie atrakcyjnych treści na bloga;
  • nie posiadasz dość umiejętności, by zadbać o pozycjonowanie swojej strony;
  • świetnie znasz się na swojej branży, ale pisanie o tym nie jest twoją mocną stroną;
  • nie rozróżniasz dywizu od myślnika i nie widzisz nic złego w „spełnianiu najwyższych standartów”

to przemyśl zatrudnienie profesjonalisty.

Popularne przeliczniki:

  • 1000 zbs to ok. 1120-1170 zzs
  • strona A4 to ok. 2400 zzs
  • 400 słów to ok. 2700-3000 zzs

Pamiętaj! Liczy się nie tylko ilość, ale też jakość!
Wodolejstwu mówimy NIE.

Prowadzenie bloga

Coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na założenie i prowadzenie bloga. Powodów jest wiele, ale najważniejszym z nich jest odkrycie prostej prawdy – chętniej kupujemy od tych, których znamy, lubimy i uważamy za ekspertów. Dzięki zamieszczaniu wysokiej jakości treści budujemy wizerunek profesjonalisty. Autorytet zaś przekłada się na wyniki finansowe.

Jednak by tak się stało koncepcja bloga musi być przemyślana. Nie wystarczy od czasu do czasu czegoś opublikować. Treści powinny wzbogacać czytelników i być udostępniane regularnie – świadczy to o szacunku do odbiorcy.

By temu sprostać, często prowadzenie blogów zlecane jest profesjonalnym copywriterom. Starannie dobiorą oni interesujące treści, urozmaicą grafikami, przybliżą trudne pojęcia. Zadbają także o dobre pozycjonowanie bloga, tak by nie omijali go ani czytelnicy, ani wyszukiwarki. W konsekwencji stawki za treści content marketingowe będą wyższe niż w przypadku zwykłych tekstów nastawionych na SEO. Droższe będzie też prowadzenie bloga firmowego niż publikowanie artykułów typowo lifestyle’owych, różnica może wynosić nawet 60-100%.

Jak rozliczać się z copywriterem

1000 zzs czy 1000 zbs – jaka to różnica?

Bardzo ważna przy wycenianiu zlecenia jest ilość tekstu. Jak nie trudno się domyślić, aby uniknąć nieporozumień i zleceniodawca, i copywriter muszą posługiwać się tą samą miarą. Tekst ma różną objętość w zależności od sposobu sformatowania. Dlatego długość zwyczajowo określa się w znakach – ze spacjami bądź bez, najczęściej mówimy więc o stawce za 1000 zzs lub 1000 zbs. Obie objętości są wzajemnie przeliczalne: 1000 zbs to ok. 1120-1170 zzs. Czasami podaje się też ilość stron albo słów – głównie w krajach anglosaskich (np. 400 słów to ok. 2700-3000 zzs).

Strona A4 – ile to znaków?

Standardowo sformatowana strona A4 to ok. 2400 zzs. Jednak nie jest to najlepszy punkt odniesienia, ze względu na wyżej wspomniane powody. Przy wycenie tekstu posłużyć się można też tzw. stronami znormalizowanymi (stronami maszynowymi) czy arkuszami. Niemniej są to pojęcia stosowane głównie przez wydawnictwa, czyli tam, gdzie ilość tekstu jest znaczna. Strona znormalizowana to 1800 zzs, czyli mniej niż strona tekstu w Wordzie. Aby ilość tekstu była podobna, trzeba by przyjąć formatowanie jak przy maszynopisie – czcionka 13 punktów i podwójna interlinia, dziś już raczej nie stosowane.

Miary arkusza nieco różnią się w przypadku: prozy (arkusz to 40000 zzs lub 22 str. znormalizowane, nie 39600 zzs), poezji (700 wersów) czy ilustracji (3000 cm2). Innymi prawami rządzą się też tłumaczenia przysięgłe (1 str. to 1125 zzs).

Jak rozliczać się z copywriterem maszyna do pisania

Nie tylko ilość słów

Pamiętajmy, że stawki copywritera różnić się będą także w zależności od rodzaju tekstu.
Typowe treści SEO, proste teksty na blogi o ogólnej tematyce, teksty specjalistyczne i artykuły eksperckie, opisy produktów, oferty handlowe i mailingi, teksty sponsorowane, slogany (tzw. naming) – każdy z nich wyceniony ostanie nieco inaczej. Znaczenie będzie miała również pracochłonność (konieczność zebrania materiałów, research), jak i czas realizacji.

Cena uwzględnia odpowiednie sformatowanie tekstu, by był on gotowy do opublikowania, tj. zawiera słowa kluczowe, linki, nagłówki, wytłuszczenia, czy wypunktowania według ustaleń. Czasem dopuszczalne są też poprawki.

Jak rozliczać się z copywriterem – im drożej, tym lepiej?

Z reguły tak, ale nie zawsze. Jeśli zależy ci na dobrej jakości, zwróć uwagę na stronę internetową interesującego cię copywritera. Czy łatwo ją odnaleźć? Przyciąga uwagę? Jest w stanie zainteresować? Nic też zdrożnego w dopytaniu o wykształcenie czy poproszenie o referencje i przyjrzenie się zrealizowanym projektom. W końcu niezrozumiałe opisy, niechlujnie przygotowane treści lub błędy ortograficzne skutecznie zachęcą twojego potencjalnego klienta – do jak najszybszego opuszczenia witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *