Jak założyć sklep internetowy ?

Jak założyć sklep internetowy? Przede wszystkim musisz podjąć wiele decyzji dotyczących tego, co będziesz sprzedawał, w jaki sposób znajdziesz klientów i jak dostarczysz zamówienia. Dodatkowo trzeba rozważyć takie aspekty, jak wygląd i funkcje, które będzie posiadała Twoja witryna.

Co to właściwie jest sklep internetowy

Sklep internetowy to nic innego jak serwis internetowy, który daje możliwość sprzedawania i kupowania produktów przez internet. Jest on jedną z form handlu elektronicznego. Staje się obecnie coraz popularniejsza z uwagi na wygodę i obniżenie kosztów sprzedaży, a co za tym idzie często niższe ceny towarów. Ponadto daje to możliwość szybkiego porównania cen u wielu dostawców. Częścią sklepów internetowych jest strona www, na której klienci zapoznają się z ofertą i składają zamówienia.

Decydując się założenie sklepu internetowego, musisz przemyśleć kilka aspektów:

  • na jakim silniku/platformie np. WordPress, PrestaShop i inne?
  • z jakiego hostingu skorzystasz?
  • jaka będzie domena Twojego sklepu – adres url prowadzący do niego? (Zobacz Jak wybrać najlepszą nazwę domeny?)
  • czy będziesz zlecał stworzenie sklepu, czy posiadasz wystarczające umiejętności, aby zrobić to samemu?
  • z usług, którego kuriera będziesz korzystał?
  • jak zorganizujesz obsługę zamówień i pakowanie?
  • jakie przewidujesz sposoby płatności?
  • jak rozwiążesz kwestie podatkowe i obsługę kasy fiskalnej?
  • kto zatowaruje Twój sklep?
  • jak chcesz promować swój sklep?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika lub platformy internetowej

  • Silnik czy platforma? PrestaShop czy WordPress? Warto przejrzeć regulamin konkretnej platformy, z której chcemy korzystać. Za co są dopłaty, czy są ukryte limity. Platforma nie daje wszystkiego za tę samą cenę. Z kolei wybór silnika ma wyższy koszt początkowy, jeśli zlecamy budowę sklepu.
  • Najważniejsze są funkcje, które posiada platforma sprzedażowa, oraz to, czy dane narzędzie będzie w stanie rozwijać się wraz z Twoim biznesem.
  • Ilość integracji powinna być jak największa. Warto sprawdzić, czy te integracje, które potrzebujemy w momencie założenia naszego sklepu, bądź w najbliższej przyszłości, są w niej dostępne. Należy zwrócić szczególną uwagę na dostępne płatności i firmy kurierskie.
  • Jeśli masz problem z wyborem silnika lub platformy, nie wiesz, która będzie najbardziej sprawna. Wahasz się między dwoma sposobami, przejrzyj kilka witryn przykładowych sklepów internetowych. Dzięki temu poznasz kilka stylów sklepu internetowego i wybierzesz ten jeden, który będzie Ci najbliższy.
  • To ile klientów korzysta z danego silnika, daje nam informację, jak jest on popularny. Warto wybrać sprawdzoną, zaufaną platformę, która ma zapewnioną przyszłość, jak i dużo klientów. Panel CMS nie może się zacinać, musi sprawnie się ładować i być czytelny. Wówczas praca z nim będzie przyjemna i efektywna.

Jeśli zastanawiasz się co wybrać i martwisz się, że czegoś nie wiesz lub o czymś zapomniałeś — napisz do nas lub zadzwoń! Podpowiemy i wytłumaczymy, tak, że proces stworzenia i późniejszego prowadzenia sklepu internetowego to będzie pestka.

Jak założyć sklep internetowy?
Jak założyć sklep internetowy?

Samodzielna budowa sklepu a zlecenie zewnętrznej firmie

Jeśli swobodnie poruszasz się w nowych technologiach, a HTML i CSS nie mają przed Tobą tajemnic, możesz pokusić się o zbudowanie sklepu samodzielnie. Dzięki temu zminimalizujesz koszty, ale będziesz musiał poświęcić sporo czasu, aby opublikować efekt końcowy w Internecie. Przy bardziej skomplikowanych funkcjonalnościach przyda się także znajomość PHP i JS.

Druga opcja to zainwestowanie w sklep stworzony przez profesjonalną agencję. Początkowy wydatek jest większy niż tylko opłata za hosting i domenę. Dostajesz za to gwarancję, że nowy sklep otrzyma nowoczesny layout zgodny z obecnymi trendami oraz będzie odpowiednio skonfigurowany i zoptymalizowany. Ten sposób zaoszczędzi Ci też czas, który możesz przeznaczyć na inne działania promocyjne.

Sprzedaż internetowa a sposób dostawy — kurierzy

Na samym starcie przygody z branżą sprzedaży internetowej z pewnością zadajesz sobie pytanie, jakie sposoby dostawy dodać do swojego sklepu. Początkowo ilość opcji do wyboru może wydawać się przytłaczająca. Daj swoim klientom wybór. Każdy ma inne preferencje w zakresie dostaw: jedni chcą dostać swoje zakupy w szybkim czasie, drudzy wolą zapłacić mniej, a jeszcze inni cenią sobie elastyczność. 

Kasa fiskalna w sprzedaży internetowej

Każdy przedsiębiorca dokonujący sprzedaży i przekraczający limit obrotu musi kupić kasę fiskalną i dokumentować transakcje paragonami. Jak założyć sklep internetowy i uniknąć kasy? Sprzedaż przez internet, przy spełnieniu określonych warunków, może być zwolniona z obowiązku ewidencji transakcji za pomocą kasy fiskalnej.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwolnieniu z kas fiskalnych w 2018 r. podlega:

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Sprzedaż przez internet a wydawanie paragonów

Wedle prawa, paragon fiskalny powinien być przekazany nabywcy w momencie otrzymania zapłaty za towar lub usługę. I tak też jest w przypadku transakcji rozliczanej za pomocą przedpłaty lub za pomocą gotówki – wówczas paragon jest wysłany (przekazywany) wraz z towarem. Zagadką jest, co z w przypadku, gdy przesyłka płatna jest przy odbiorze? Przepisy prawa nie precyzują dokładnie tej kwestii. Wobec tego przyjmuje się, że ewidencja transakcji na kasie fiskalnej powinna zostać ujęta z chwilą powstania obowiązku podatku.

Płatności online

Klientom sklepu internetowego możesz zaproponować jeden lub kilka sposobów płatności. Tutaj też panuje zasada, że lepiej oferować więcej, aby trafić w możliwości szerszego grona odbiorców. Przecież nie chcesz, aby Twój klient zrezygnował w ostatniej chwili z zakupu tylko dlatego, że nie znalazł swojego banku przy szybkiej płatności.

Pay by link

Automatyczna płatność Pay by link — to oferowana przez banki usługa polegająca na automatycznym wypełnieniu formularza przelewu i prostej autoryzacji transakcji realizowanej przez Klienta. Płatność jest gwarantowana, a więc każdy komunikat przekazany przez Blue Media zapewnia o obciążeniu rachunku bankowego Klienta.

Płatność kartą

Płatności kartą płatniczą, bez dodatkowego pośrednictwa. Obsługują płatności od obu największych organizacji — Visa International i MasterCard — dokonywane w czterech walutach. Transakcje wybranych wydawców zabezpieczone są dodatkowo standardem 3D-Secure, wykorzystującym protokół autoryzacji płatności Verified by Visa oraz MasterCard SecureCode.

Płatności online obsługują pełen wachlarz płatności z wykorzystaniem karty płatniczej, w tym również płatności cykliczne, wykorzystywane przy płatnościach za rachunki, abonamenty, a także przy powtarzalnych opłatach za usługi czy oprogramowanie typu SaaS, zakupach subskrypcyjnych i wielu innych. Dużą wygodę zapewniają również oferowane przez Blue Media płatności typu 1-Click, czyli możliwość zapisania danych karty i korzystania z niej przy okazji kolejnych zakupów, za pomocą jednego przycisku „Zapłać”.

Szybki przelew bankowy

Szybki przelew bankowy — to rozwiązanie umożliwiające obsługę szybkiego transferu środków z banków, które nie oferują płatności automatycznych (Pay by link). Płatność szybkim przelewem bankowym realizowana jest na podstawie przelewu wewnątrz bankowego na rachunek Blue Media w banku klienta. Przelew realizowany jest na podstawie wygenerowanych danych, które klient uzupełnia samodzielnie w bankowości elektronicznej. Dodatkowo klient może skorzystać z klasycznego przekazu bankowego, który może zrealizować w okienku kasowym lub na Poczcie.

Blik

Płatności Online oferują także najnowszą metodę płatności mobilnych, jaką jest BLIK. Umożliwia ona klientom dokonanie płatności, bezgotówkowo, za pomocą telefonu, a konkretnie za pomocą aplikacji banku na telefonie. Aby móc skorzystać z tej metody płatności należy być zatem klientem jednego z banków uczestniczących w systemie i korzystać z bankowości mobilnej za pośrednictwem aplikacji na swoim telefonie. Z BLIK-a mogą korzystać również użytkownicy, którzy są klientem więcej niż jednego banku partnerskiego. Cały proces płatności jest jeszcze szybszy i wygodniejszy, dane przelewu wypełniane są automatycznie, po zalogowaniu do aplikacji banku na telefonie generujemy kod i za jego pomocą autoryzujemy transakcję. Unikamy w ten sposób przekierowania i logowania do systemu transakcyjnego banku i konieczności wpisywania kodów sms w celu realizacji przelewu.

jak założyć sklep internetowy
Jak założyć sklep internetowy?

Zintegrowane sposoby płatności — dotpay

Firma Dotpay działa na zasadzie pośrednictwa w transakcjach internetowych. Pełni rolę pośrednika, obsługującego płatności w internecie. Klient danej firmy czy sklepu internetowego nie kontaktuje się bezpośrednio z nim i nie dokonuje wpłaty na jego konto. System automatycznie przenosi go do formularza płatności. Z jego pomocą może on wybrać dowolną formę płatności np. szybki przelew, płatność kartą lub płatność przez sms i sfinalizować daną transakcję. Gdzie trafiają pieniądze? Na konto pośrednika. Zostają również dopisane do indywidualnego konta w systemie płatności.

Zaletą systemu jest fakt, że zarówno sklep, jak i jego klient od razu otrzymują potwierdzenie wpłaty i mogą natychmiast dokonać realizacji zamówienia. Wszystko odbywa się w błyskawicznym tempie. Cała operacja zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Jest to korzystne zarówno z punktu widzenia sklepu, który może sprawniej obsługiwać swoich klientów, jak i klienta, który zyskuje szansę na natychmiastową realizację zamówienia. 

Dodawania produktów w sklepie internetowym

Jeśli już dopełniłeś wszystkich formalności, by założyć sklep internetowy, nadszedł czas, aby w twoim sklepie internetowym znalazły się oferowane przez Ciebie produkty. Dodawanie produktów nie ominie nikogo i pozostaje tylko kwestią wyboru czy produkty będą:

      • zaimportowane z gotowego pliku,
      • zintegrowane z programem magazynowym
      • zaimportowane z magazynu producenta (jeśli oferuje taki dostęp).
      • dodawane ręcznie,

Kluczem do zainteresowania nimi twoich klientów jest przede wszystkim dobra prezentacja. Nie powielaj opisów umieszczanych na stronie producenta ani tym bardziej na konkurencyjnych stronach. Stwórz oryginalny opis, który w kilku słowach przedstawi klientowi korzyści, jakie zyska, kupując dany produkt. Nie zapomnij też o dobrych zdjęciach produktowych z alternatywnymi opisami oraz atrybutami produktów. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy.

Co powinno cechować dobry i skuteczny opis produktu?

Przede wszystkim zwięzłość i emocjonalny wydźwięk. W krótkiej prezentacji musisz przedstawić atuty danego towaru i to, w jaki sposób mogą być one użyteczne dla klienta. Nie rozwadniaj opisów przesadnie długimi zdaniami czy charakterystyką — liczą się konkrety. Spróbuj jednak wpływać na emocje odbiorcy tego krótkiego tekstu. Pozwól mu poczuć, że trafił na towar odpowiedni dla jego potrzeb.

Pamiętaj również o tym, aby opis w sklepie internetowym był zrozumiały i napisany prostym językiem. Staraj się unikać nadmiernej poetyckości lub profesjonalizacji języka. Zależy Ci przecież na tym, by trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Zwróć uwagę na to, że prezentacja produktu na stronie to nie tylko opis. Zadbaj o dobór odpowiednich zdjęć, może także filmu prezentującego zalety towaru. Istotne jest także, by w takiej prezentacji znalazł się wyraźny element „Call to action” – ma on zachęcić klienta do podjęcia decyzji o zakupie.

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Właściciele sklepów internetowych mogą skorzystać z usług agencji marketingowej. Niezależnie do tego, czy zdecydujesz się na obsługę agencji, czy może też podejmiesz się samodzielnych działań, warto rozumieć proces pozycjonowania i znać realne możliwości, jakie oferuje.

Dzięki działaniom pozycjonującym Twój sklep będzie wyświetlany na wysokich pozycjach w Google. To z kolei przekłada się na rosnący ruch na stronie. Zamiast ograniczać się do podstawowych działań SEO, warto włączyć w plan działań, także optymalizację współczynnika konwersji. Istotnym etapem jest również aktywizowanie użytkownika i ułatwienie mu dotarcia do produktów. Nie tylko tego, który ogląda, ale również do produktów powiązanych.

Podsumowanie — jak założyć sklep internetowy?

Platforma e-commerce może być jedną z najważniejszych inwestycji dla Twojego biznesu. Określ swoje potrzeby. Zrób rozeznanie spośród dostępnych na rynku ofert. Wybierz optymalną dla siebie i potrzeb Twojego biznesu. Pamiętaj, aby posiadała ona jak najwięcej możliwości adaptacji do konkretnego środowiska, w którym osadzona będzie Twoja strona internetowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *