Jaka jest minimalna długość artykułu blogowego?

Nie sposób określić dokładnie, jaka jest minimalna długość artykułu blogowego. Kiedyś nagminnie pisano precle po 1000-1500 zzs. Były one słabej jakości i nie przekazywały żadnej merytorycznej wiedzy.

Dziś wiemy, że tekst powinien być przede wszystkim wyczerpujący i odpowiadać na problemy i pytania internautów. Powinien zainteresować odbiorcę, dostarczyć mu nowych użytecznych treści, skłonić do refleksji czy podjęcia innego pożądanego przez nas działania.

Dostosowując tekst, należy pamiętać również o zmieniających się potrzebach i upodobaniach odbiorców w XXI wieku – jest to o tyle istotne, że naszymi „czytelnikami” będą nie tylko użytkownicy Internetu, ale i roboty Google’a.

Jak czytają użytkownicy Internetu

Coraz rzadziej sięgamy po książki czy prasę. Częściej natomiast korzystamy z Internetu. Czy oznacza to, że czytamy więcej w sieci? Raczej nie – czytamy inaczej lub raczej przeglądamy teksty. Dlatego tak istotna staje się umiejętność zainteresowania czytelnika, który nie wkłada wiele wysiłku w zapoznanie się z artykułem. Jednocześnie nadal chce zdobyć wartościowe informacje i znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Dlatego treści muszą być wyczerpujące i naprawdę przydatne.

Minimalna długość artykułu blogowego

Google w wytycznych dla webmasterów nie określa dokładnie jak długi musi być artykuł blogowy. Praktyka mówi, że jest to minimum 3000-4000 zzs, czyli ok. 400-600 słów.

Niewątpliwie przygotowanie krótszego wpisu wymaga mniej pracy niż w przypadku długich treści – toteż można publikować je częściej. Czytelnik będzie miał na bieżąco  dostęp do informacji, nie będzie nimi jednak przeciążony. Krótkie teksty idealnie sprawdzą się na przykład w ramach zwiastuna czy relacji z wydarzenia. Ich przeznaczeniem jest przede wszystkim zaabsorbowanie uwagi odbiorcy i zaangażowanie go w działanie. Niewielkie artykuły pozwalają na szybkie przekazanie komunikatu bez wchodzenia w detale. Dzięki temu mają szansę zostać zauważone i zapamiętane również przez osoby, które nie poświęcają wiele czasu na czytanie bloga.

Kolejną zaletą krótszych artykułów blogowych jest ich atrakcyjność wizualna. Nawet bez rozbudowanych dodatków graficznych łatwiej przyciągają uwagę i bez większego wysiłku dają się „przeskanować” wzrokiem. Ich ważną zaletą jest również możliwość bezproblemowego odczytu na urządzeniach mobilnych.

jaka długość artykułu na bloga

Czy długie artykuły blogowe dają przewagę?

Dłuższe artykuły – zazwyczaj ok. 6000-10000 zzs – lepiej sprawdzą się, gdy trzeba zapoznać czytelnika ze skomplikowanymi problemami. Niektóre tematy wymagają szczegółowego i kompleksowego objaśnienia. To właśnie dłuższe artykuły mają szansę odpowiedzieć na pytania nurtujące bardziej dociekliwych czytelników. Wyczerpujące omówienie tematu jest dobrą opcją, gdy zależy nam na poruszeniu zjawisk wieloaspektowych. Niekiedy zbyt krótki tekst może wiązać się z nadmiernymi uproszczeniami, co postrzegane będzie jako brak profesjonalizmu i fachowej wiedzy autora.

Długość artykułu blogowego a pozycjonowanie

W pozycjonowaniu liczy się nie tylko długość tekstu, ale przede wszystkim jakość. Porównując dwa teksty:
Jaka jest minimalna długość artykułu blogowego waga długi tekst kiepskiej jakości krótszy tekst, ale treściwy
Nie zmienia to jednak faktu, że dłuższy tekst łatwiej zoptymalizować. Mając do dyspozycji większą liczbę znaków, możemy naturalniej zawrzeć w artykule wybrane słowa kluczowe, w tym także te z “długiego ogona”.

Kolejna zaleta to większa możliwość linkowania – wewnętrznego, do powiązanych tematycznie wpisów, oraz zewnętrznego, do źródeł lub treści rozszerzających temat. Dzięki temu czytelnik zostanie na stronie dłużej, a dla Googla to znak, że strona jest fachowa i pomaga internautom w zdobywaniu wiedzy.

Nie bez znaczenia jest też viralowe polecanie treści przez inne strony i użytkowników social mediów. Wartościowe teksty pojawiają się jako źródła dla innych artykułów i są reklamowane przez samych internautów.

Artykuł blogowy powinien być:

  • wyczerpujący
  • pomocny – odpowiadać na pytania i problemy internautów
  • treściwy

Pamiętaj! Liczy się nie tylko ilość, ale też jakość!
Nie da się tego osiągnąć w mniej niż 3000-4000 zzs.

Jaki artykuł blogowy jest najlepszy

Jeśli mamy zamiar dostarczyć czytelnikom wyczerpujących i pomocnych informacji, warto przemyśleć opublikowanie dłuższego artykułu.
Ponieważ długie treści są mniej atrakcyjne graficznie i szybciej męczą czytelnika, można je urozmaicić poprzez:

  • wideo i grafiki odzwierciedlające poruszane problemy,
  • wykresy czy infografiki, które ułatwią zrozumienie przekazywanych informacji,
  • wyróżnienie najistotniejszych fragmentów np. dzięki zastosowaniu wypunktowania, numerowania, pogrubienia, itp.,
  • linkowanie wewnętrzne – czytelnik zyska wygodną możliwość uzupełnienia wiadomości z danego tematu,
  • możliwość interakcji, na przykład w formie komentarzy lub oceny artykułu – zwiększy to zaangażowanie odbiorcy.

Podsumowując – artykuł musi być treściwy, obszerny i zgłębiający temat. Dobrze, jeśli jest odpowiednio nasycony słowami kluczowymi i zoptymalizowany wizualnie. Nie da się tego osiągnąć w 1000 zzs. Dlatego minimalna długość artykułu blogowego to 3000-4000 zzs, a optymalna 6000-10000 zzs. Oczywiście wpis może być też dłuższy, ale unikajmy “lania wody”. Dobry content sprawia wrażenie bardziej profesjonalnego, o ile zadbamy o wysoką jakość treści i jej atrakcyjność dla czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *