Z powodzeniem prowadzisz sklep stacjonarny. Zastanawiasz się jak dalej rozwinąć biznes? Mamy na to receptę – Internet. Sklep internetowy uzupełnia sprzedaż stacjonarną i pozwala rozszerzyć działalność na większy obszar — region, kraj, a nawet cały świat. Zyskujesz szersze grono potencjalnych klientów, a także skalowalność firmy. Dodatkowo Twoja marka staje się bardziej rozpoznawalna, a sklep internetowy pełni funkcje promocyjne.
Oczywiście działalność handlowa prowadzona w Internecie nie wyklucza, a nawet wymaga, działań marketingowo-reklamowych offline. Niektóre sklepy e-commerce idą o krok dalej — podczas, gdy wielu zastanawia się nad przyszłością tradycyjnego handlu, otwierają stacjonarne punkty sprzedaży.
Mocne podstawy
Prowadzenie sklepu stacjonarnego pozwala uniknąć wielu kosztów, związanych z uruchomieniem samodzielnego sklepu internetowego. Choćby tych związanych z magazynowaniem czy księgowaniem. Dodatkowo nasz stacjonarny sklep będzie świetnym miejscem służącym do odbioru zamówionego towaru – można z tego skorzystać i dać swoim klientom taką możliwość, a dzięki temu zaoszczędzić czas na wysyłkę produktów. Istniejący już sklep stacjonarny to także świetna karta przetargowa w walce o zaufanie klientów. Taki „namacalny” sklep – choćby oddalony o setki kilometrów zwiększa naszą wiarygodność.
Wybierz domenę i nazwę e-sklepu
Dobrze przemyśl nazwą swojego sklepu internetowego. Twoja domena musi być atrakcyjna, łatwo wpadać w ucho, warto też, by kojarzyła się z działalnością Twojej firmy – wszystko po to, by klient ją zapamiętał i bez problemu wpisał w swojej przeglądarce. Warto zorientować się, czy domena o wybranej przez Ciebie nazwie nie jest już zajęta. Więcej dowiesz się w artykule Jak wybrać najlepszą nazwę domeny.
Niewielka inwestycja w wirtualny sklep
Teraz dochodzi koszt domeny – często początkowo w promocji zerowy. Następny element to hosting. Obecnie panuje zwyczaj, że pierwszy rok hostingu jest wliczony w cenę wykonania sklepu. Otworzyć sklep internetowy nie jest trudno, szczególnie jeśli wybierze się jeden z gotowych niezawodnych programów do prowadzenia e-sklepu. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże dobrać rozwiązanie do naszych potrzeb. Trzeba jednak włożyć nieco pracy, by sklep internetowy wypromować.
Przenieś sklep do Internetu
Należy zorientować się, jak działa konkurencja. Jakie ceny oferuje, jak rozbudowany ma asortyment. Trzeba założyć ambitnie, że chce się pozyskać część rynku – należy zaproponować produkty i ceny, które znajdą odbiorców. Warto zastanowić się nad wyróżnikiem, który będzie jednoznacznie kojarzył się z naszą firmą i sklepem. Taki znak rozpoznawczy przyda się zarówno w sieci, jak i w punkcie stacjonarnym.
Zanim sklep internetowy zacznie generować dodatkowy zysk, może minąć kilka miesięcy. Warto pamiętać jednak, że możesz spać spokojnie. W okresie przejściowym Twoim zabezpieczeniem będzie istniejący już sklep tradycyjny. Pozwoli Ci to na poświęcenie czasu na przemyślaną promocję i budowę świadomości marki w Internecie. Co więcej, działania marketingowe off-line i on-line mogą się wzajemnie wspierać.
Promuj się!
To, na co należy zwrócić uwagę to reklama. Choć odbiorcy będą z podobnymi potrzebami i zainteresowaniami, teraz interesuje nas szerszy zakres i inna forma sprzedaży. Warto o tym pamiętać i ogłaszać się w nieco innej formie. Tradycyjny szyld nas wejściem do siedziby firmy czy ogłoszenie w lokalnej prasie to za mało, by zdobyć klientów z drugiego końca Polski. Pozycjonowanie strony, budowa społeczności w mediach społecznościowych lub prowadzenie bloga eksperckiego to najczęściej wybierane sposoby na promocję w Internecie.
Formalności
Podczas sprzedaży stacjonarnej nie obowiązują regulacje dotyczące zawierania umów na odległość. Między innymi klient nie ma prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie 14 dni. Tak jak to ma miejsce w przypadku transakcji online.
Jeżeli prowadzisz sprzedaż stacjonarną to, nie są konieczne żadne dodatkowe formalności rejestracyjne w celu uruchomienia sprzedaży internetowej. Należy zadbać o posiadanie właściwych kodów PKD. Dodatkowy przychód osiągnięty z tytułu takiej sprzedaży należy rozliczyć wraz z pozostałymi przychodami uzyskanymi z innych aktywności firmy.
Zysk 24/7
Utarg w punkcie stacjonarnym zbierany jest zazwyczaj z 8-12 godzin pracy. Sklep internetowy czynny jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Przy dobrej promocji można spokojnie spać, a sklep będzie na siebie (i sprzedawcę!) zarabiał, gdziekolwiek on będzie. Jeśli wykonałeś już każdy z powyższych kroków i na bieżąco pilnujesz działalności, pozostało Ci tylko czekać na zyski. Nie stanie się to w ciągu miesiąca. Na pewno będziesz musiał włożyć dodatkowy wysiłek związany z pakowaniem i wysyłkę zamówień online. Jednak jest to często jedyna droga, aby z lokalnej firmy wyjść na rynek ogólnopolski.
Powody, dla których warto założyć sklep internetowy.
1. Dynamiczny rozwój e-handlu
Najważniejszym powodem, dla którego wciąż warto założyć własny sklep internetowy, jest szybkość rozwoju e-handlu w Polsce i na świecie. Jeszcze kilka lat temu całość przychodów generowanych w online w Polsce wynosiła zaledwie 1-2% całości sprzedaży detalicznej. W tej chwili są to już wartości na poziomie 5-6% całości sprzedaży.
Liderem wśród krajów europejskich pozostaje Wielka Brytania. Rynek UK e-commerce w 2015 r. wynosił wg szacunków niemal 160 mld EUR. Przeciętny Anglik w ciągu roku wydawał aż 3600 EUR na zakupy internetowe. Dla porównania wartość koszyka polskiego konsumenta w 2015 r. to niewiele ponad 630 EUR rocznie. W 2015 r. szacunkowa wartość rynku handlu elektronicznego wynosiła zaledwie 7,6 mld EUR. To tylko pokazuje, jak szybko rośnie cała branża online.
2. Niskie koszty prowadzenia sklepu internetowego
Budowa sklepu w sieci to zwykle wydatek jednorazowy. Dla przedsiębiorców prowadzących już biznes i chcących się rozwijać nie jest wysoki. Na tym jednak koszty się nie kończą, choć później są już znacząco niższe. Związane są głównie z opieką informatyczną (aktualizacje wtyczek, backupy).
Małe firmy
Małe firmy mogą skorzystać z gotowych rozwiązań takich jak WordPress wzbogacony o wtyczkę WooCommerce. Jest to rozwiązanie tanie ze względu na dostępność darmowych rozwiązań. Dostępne są również rozwiązania typu SaaS, które pozwalają uruchomić sklep internetowy w kilka godzin. Opłacane są w systemie abonamentowym, uzależnionym od wielkości ruchu w naszym sklepie. Przy platformach SaaS sklep jest „użyczany”, nie posiadasz wtedy kodu sklepu.
Średnie i duże firmy
Średnie i duże firmy również mogą korzystać z WordPressa połączonego z WooCommerca. Jednak jeśli Twój biznes ma większą skalę (duży asortyment, plany na internacjonalizację), lepszym rozwiązaniem będzie np. Prestashop. Tutaj trzeba mieć już świadomość wyższych kosztów na start wdrożenia takiego e-sklepu. Choć najczęściej i tak nie przekraczają one kosztów otwarcia pojedynczego sklepu stacjonarnego. Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze, zobacz artykuł WordPress czy PrestaShop.
3. Możliwość dotarcia do tysięcy lub milionów klientów
Prowadząc sklep w danym punkcie, Twój potencjał sprzedażowy jest ograniczony do lokalizacji, w której się znajduje. Sklep internetowy uzupełnia sprzedaż stacjonarną. Jeśli przeniesiesz się do sieci w formie sklepu internetowego, to potencjał jest limitowany tylko budżetem i pomysłem, jaki masz na jego rozwój. Posiadanie tysięcy użytkowników, którzy każdego miesiąca będą odwiedzać Twój sklep internetowy, jest jak najbardziej do osiągnięcia.
4. Zwiększenie widoczności w Google
Jest to bardzo istotny czynnik. Im szybciej i wcześniej zaczniemy ze sklepem internetowym, tym lepiej będziemy postrzegani przez wyszukiwarkę Google. Możliwe jest także osiągnięcie z mało znanej marki bardzo dobrych wyników. Wymaga to przemyślanej strategii content marketingowej połączonej w mądry sposób z SEO, czyli pozycjonowaniem stron pod wyszukiwarkę Google, a także odpowiedniego budżetu.
5. Większa rozpoznawalność marki
Oczywiście nadrzędnym celem dla każdej firmy jest zwiększanie sprzedaży. Posiadając własny sklep internetowy, budujesz znacznie lepszą rozpoznawalność i świadomość marki, bo to właśnie kanał online jest medium, w którym spędzamy najwięcej czasu i jest dla nas najbardziej opiniotwórczy. Już w tej chwili jest to miejsce, w którym nakłady na marketing są porównywalne do innych kanałów łącznie z TV.
Reklama w Internecie jest najbardziej przyjazna i dla firm, i dla odbiorców. Przedsiębiorca ma możliwość dotarcia do dużej liczby zainteresowanych, którzy mogą stać się jego klientami, a odbiorcy otrzymują spersonalizowane informacje. Dlatego reklama internetowa to przyszłość marketingu.
6. Strategia multichannel lub omnichannel, czyli różne kanały zdobywania klientów
Sklep internetowy jest niemal obowiązkowym uzupełnieniem tradycyjnego biznesu. Jeśli ktoś prowadzi sklep stacjonarny lub sieć punktów sprzedaży, to uruchomienie kanału online może być doskonałym wsparciem jego biznesu. Czym jest więc ten multichannel i omnichannel? W skrócie jest to sprzedaż z wykorzystaniem obu kanałów zarówno online, jak i offline. Nie wystarczy sprzedawać wielokanałowo, trzeba również skutecznie zintegrować kanały. W taki sposób, by zapewnić klientowi spójne doświadczenie zakupowe, czyli właśnie omnichannel.
W Polsce nadal większość firm wykorzystuje strategię multichannel, błędnie nazywając ją omnichannel. Firmy rzeczywiście posługują się wieloma kanałami sprzedaży. Niestety klient, przechodząc z jednego do drugiego, nie ma wrażenia, że pozostaje w tym samym środowisku. Na polskim rynku jest jeszcze tutaj bardzo duży potencjał do poprawy i zagospodarowania. Marketing multichannel i omnichannel to dwie bardzo różne i oddzielne strategie marketingowe, mimo że obie koncentrują się na wykorzystaniu wielu kanałów w celu dotarcia do obecnych i potencjalnych klientów. Specjaliści ds. marketingu muszą skupić się na działaniach omnichannel, aby zwiększyć utrzymanie klienta, a co za tym idzie, także przychody firmy.
Spójność przekazu off-line i on-line
Więcej kanałów zakupowych to również więcej kanałów komunikacji, a więc możliwości dotarcia do konsumenta z dedykowaną ofertą czy promocją. Tu jednak konsumenci stawiają pewne dość twarde warunki, przede wszystkim spójność tej oferty pomiędzy kanałami i dostrzeżenie klienta, jako tej samej jednostki, niezależnie od kanału, w jakim akurat kupuje. Klienci coraz swobodniej surfują pomiędzy urządzeniami. Nie odrzucają też zakupów w fizycznych sklepach i centrach handlowych. Twierdzą wręcz, że informacje w sieci zachęcają ich często do zakupów offline. Twierdzi tak 3/4 internautów. W tym kontekście pojęcie omnichannel staje się wręcz kluczowym z punktu widzenia zdobycia i utrzymania klienta. Bo przecież jak konsumenci zjawią się w naszym stacjonarnym sklepie, będą dalej online, a często też mobile.
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, jak bardzo sklep internetowy uzupełnia sprzedaż stacjonarną. Chcesz uzyskać więcej informacji? Czytaj naszego bloga, a poznasz tajniki e-commerce i wiele innych informacji! W razie pytań nie wahaj się z nami skontaktować!