Co to jest domena i jak ona działa?

Czy zastanawiałeś  się, czym jest domena i jak ona działa? Być może kiedyś słyszałeś, że potrzebujesz domeny do stworzenia własnej strony internetowej lub sklepu. Jednak wielu ludzi myli nazwę domeny ze stroną internetową, lub usługami hostingowymi. Te trzy terminy mogą wydawać się Tobie na początek za bardzo techniczne. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest nazwa domeny i jak ona działa. Naszym celem jest pomoc w zrozumieniu i wybraniu właściwej nazwy domeny dla Twojej strony internetowej lub sklepu.

1: Co to jest nazwa domeny?
2: Jak właściwie działa nazwa domeny?
3: Czym różni się nazwa domeny od strony internetowej i hostingu internetowego?
4: Różne typy nazw domen.
5: Kto jest odpowiedzialny za system nazw domen?
6: Jak wybrać nazwę domeny dla swojej witryny?
7: Jak kupić nazwę domeny?
8: Często zadawane pytania dotyczące nazw domen.

Co to jest domena i jak ona działa

1: Co to jest nazwa domeny?

Nazwa domeny to adres Twojej strony internetowej lub sklepu, którą ludzie wpisują w pasku adresów przeglądarki, aby wejść na Twoją stronę internetową lub sklep. Innym słowy, jeśli twoja strona lub sklep byłaby domem, to twoja nazwa domeny będzie jej adresem.

Teraz bardziej szczegółowe wyjaśnienie:

Internet to tak naprawdę olbrzymia sieć komputerów połączonych ze sobą za pomocą globalnej sieci kabli. Każdy komputer w tej sieci może komunikować się z dowolnym innym komputerem. Aby je zidentyfikować, każdemu komputerowi jest przypisany adres IP. Jest to seria liczb identyfikująca konkretny komputer w Internecie. Typowy adres IP wygląda następująco:

66.225.47.1

Taki adres IP jest dość trudny do zapamiętania. Wyobraź sobie, że musisz użyć takich cyfr, aby odwiedzić ulubioną stronę internetową.

Nazwy domeny zostały wymyślone, aby rozwiązać ten problem.

Teraz, jeśli chcesz odwiedzić stronę internetową, nie musisz pamiętać i wpisywać długiego ciągu liczb. Zamiast tego możesz odwiedzić go, wpisując łatwą do zapamiętania nazwę domeny w pasku adresu przeglądarki. Na przykład rockseo.pl.

Jak właściwie działa nazwa domeny?

Abyś zrozumiał, jak naprawdę działa nazwa domeny, przyjrzyj się temu, co dzieje się po wprowadzeniu jej w przeglądarce.

Po wprowadzeniu nazwy domeny do przeglądarki internetowej ta najpierw wysyła zapytanie do globalnych serwerów tworzących system nazw domen (DNS). Następnie  serwery te szukają odpowiednich nazw serwerów powiązanych z domeną i przekazują odpowiedź.

Na przykład, jeśli twoja nazwa strony internetowej jest  zarejestrowana firmie „mojedomeny.com”, wtedy jej nazwa serwera DNS mogłaby wyglądać następująco:

ns1.mojedomeny.com

ns2.mojedomeny.com

Te serwery nazw to komputery zarządzane przez firmę rejestrującą domeny, w której masz stronę. Firma hostingowa przekazuję Twoją prośbę o adres IP dla podanej nazwy domeny do  serwera, na którym jest przechowywana twoja domena.

Ten komputer nazywa się serwerem WWW. Ma zainstalowane specjalne oprogramowane (Apache, Nginx to dwa najpopularniejsze rozwiązania dla serwerów sieciowych). Serwer internetowy przetwarza twoją stronę internetową i powiązane z nią informacje. Następnie wysyła te dane z powrotem do Twojej przeglądarki.

Czym różni się nazwa domeny od strony internetowej i hostingu internetowego?

Strona internetowa składa się z plików takich jak pliki z kodem HTML, oprogramowania do tworzenia stron, obrazy/zdjęcia, oraz wiele innych. Jeśli nazwa domeny jest adresem internetowym strony, hosting to miejsce, w którym znajduje się Twoja domena. Hosting to  komputer, na którym przechowywane są pliki Twojej strony. Takie komputery nazywane są serwerami i są oferowane jako usługa przez firmy hostingowe.

Aby stworzyć stronę internetową, potrzebujesz zarówno nazwy domeny, jak i serwera od hostingu. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że są to dwie oddzielne usługi i można je kupić od dwóch różnych firm. Jak również, są też firmy które, dają te dwie usługi naraz.

Teraz możesz się zastanawiać, jak by to działało, gdybyś kupił je od dwóch różnych firm? Wystarczy tylko edytować ustawienia nazwy domeny i wprowadzić informacje o serwerze nazw podane przez firmę hostingową. Informacje o serwerze nazw określają, gdzie wysyłać żądania użytkowników dotyczące nazwy domeny.

Zalecamy kupowanie zarówno nazwy domeny, jak i hostingu od tej samej firmy. Pozwala to łatwo zarządzać nimi na tym samym koncie.

Co to jest domena i jak ona działa

Różne typy nazw domen

Nazwy domen są dostępne w wielu różnych rozszerzeniach. Najpopularniejszym jest .com . Istnieje wiele innych opcji, takich jak .pl, .org, .net, .tv, .info, .io i innych.

Przyjrzyjmy się bliżej różnym typom dostępnych nazw domen.

Domena najwyższego poziomu – TLD

Domena najwyższego poziomu lub TLD to ogólne rozszerzenia domen wymienione na najwyższym poziomie w systemie nazw domen.

Istnieją setki TLD, ale najpopularniejszymi są .com, .org i .net. Inne domeny TLD są mniej znane i nie zalecamy ich używania. Na przykład: .biz, .club, .info, .agency i wiele innych.

Kod domeny najwyższego poziomu domeny – ccTLD

Domena najwyższego poziomu lub ccTLD to nazwy domen specyficzne dla kraju, które kończą się rozszerzeniem kodu kraju, np. .uk dla Wielkiej Brytanii, .de dla Niemiec, .in dla Indii i .pl dla Polski.

Są używane przez witryny, które chcą kierować treści do odbiorców w danym kraju.

Sponsorowana domena najwyższego poziomu – sTLD

Sponsorowana domena najwyższego poziomu lub sTLD jest kategorią TLD, która ma sponsora reprezentującego określoną społeczność obsługiwaną przez rozszerzenie domeny.

Na przykład .edu dla organizacji związanych z edukacją, .gov dla rządów państw, .mil dla wojska i innych.

Kto jest odpowiedzialny za system nazw domen?

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) zarządza systemem nazw domen. Jest to organizacja typu non-profit, która tworzy i wdraża zasady dotyczące nazw domen.

ICANN zezwala firmom o nazwie Domain Name Registrars na sprzedaż nazw domen. Firmy te mogą wprowadzać zmiany w rejestrze nazw domen w Twoim imieniu.

Firmy rejestrujące domeny mogą sprzedawać nazwy domen, zarządzać swoimi rekordami, odnowieniami i transferami do innych rejestratorów. Jako właściciel nazwy domeny, jesteś odpowiedzialny za poinformowanie rejestratora, gdzie ma wysyłać żądania. Jesteś również odpowiedzialny za odnawienie rejestracji domeny.

Jak wybrać nazwę domeny dla swojej witryny?

Obecnie zarejestrowanych jest ponad 350 milionów nazw domen, a kolejne tysiące są rejestrowane każdego dnia. Oznacza to, że wszystkie dobre domeny są już zarejestrowane lub wkrótce zostaną zarejestrowane. Nakłada to dużą presję na nowych użytkowników, którzy muszę wymyślić unikalną nazwę dla swojej strony.

Oto kilka krótkich wskazówek, które pomogą Ci wybrać nazwę domeny dla następnej witryny:

  • Pozostań przy nazwie domeny com lub domenie krajowej pl albo regionalnej. Jest ona najpopularniejsza i łatwa do zrozumienia i promowania;
  • Upewnij się, że jest ona krótka i łatwa do zapamiętania;
  • Ułatw sobie wymawianie i pisanie;
  • Nie używaj liczb ani myślników;
  • Użyj generatorów nazw domen, tak aby wymyślić pomysłowe nazwy domen.

Jak kupić nazwę domeny?

Możesz kupić nazwy domen od jednego z wielu rejestratorów nazw domen. Sprawdź wielu dostawców, ich oferta potrafi się znacznie różnić. Cenę za tą samą domenę potrafią wahać się od kilku złotych za rok do kilkuset.

Jednak kupowanie domeny nie zapewnia automatycznie usługi hostingu. Do tego potrzebne będzie również konto hostingowe, które zapewnia dostęp do serwera. Wiele firm hostingowych oferuje również usługi rejestracji domen. Dzięki temu możesz zarządzać obydwoma usługami na jednym koncie i nie musisz się też martwić o zmianę ustawień serwera nazw dla swojej domeny.

Co to jest domena i jak ona działa

Często zadawane pytania dotyczące nazw domen

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nazw domen.

1. Czym jest subdomena?

Subdomena to w zasadzie domena podrzędna pod główną nazwą domeny. Na przykład filmy.rockseo.pl jest subdomeną rockseo.pl.

Po zarejestrowaniu domeny masz prawo do samodzielnego tworzenia subdomen.

Subdomeny są często używane przez witryny do tworzenia stron podrzędnych pod tą samą nazwą domeny. Na przykład witryna biznesowa może utworzyć subdomenę dla swojego bloga lub sklepu internetowego jako sklep.rockseo.pl, lub blog.rockseo.pl.

2. Czy mogę anulować rejestrację nazwy domeny?

Niektórzy rejestratorzy domen umożliwiają anulowanie rejestracji domeny w dowolnym momencie. Jeśli anulujesz rejestrację, będzie ona dostępna do zarejestrowania przez innych. Inni rejestratorzy domen umożliwiają po prostu wygaśnięcie rejestracji domeny.

W większości przypadków nie otrzymasz żadnego zwrotu pieniędzy za rejestrację domeny. Jednak niektórzy rejestratorzy domen mają zasady zwrotów, które możesz omówić z nimi przed anulowaniem rejestracji. Jeśli nie masz włączonej funkcji automatycznego odnowienia, nazwa domeny wygasa po upływie okresu rejestracji, za który zapłaciłeś.

3. Czy mogę przenieść moją stronę do innej nazwy domeny?

Tak, możesz. Masz możliwość zachowania obu nazw domen, które wskazują tę samą stronę internetową.

Jednak wyszukiwarki uznają to za powieloną treść, która wpłynie na twoje rankingi wyszukiwania. Aby uniknąć tego problemu, powinieneś zastosować odpowiednie przekierowanie 301 lub 302.

4. Czy mogę sprzedać nazwę domeny?

Tak, możesz sprzedać swoją nazwę domeny. Nazwy domen są jak nieruchomości dla sieci. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na dobre markowe nazwy domen.

Nazwy domen handlowych to przemysł wart wiele milionów dolarów. Ponieważ są one tak tanie, mądrzy przedsiębiorcy zawsze szukają świetnych pomysłów na nazwy domen, aby zdobyć je na własność. Jeśli chcesz sprzedać swoją nazwę domeny, istnieje wiele witryn takich jak SedoGoDaddy i inne, w których możesz wystawić swoją domenę na sprzedaż.

5. Co to jest prywatność domeny? Czy potrzebuję tego?

ICANN wymaga od osób rejestrujących nazwy domen podania adresu e-mail, adresu fizycznego, numeru telefonu i innych danych osobowych, które należy udostępnić publicznie.

Prywatność domeny to osobna usługa dodatkowa sprzedawana przez rejestratory domen. Pozwala wyświetlać informacje o proxy zamiast rzeczywistych danych osobowych.Nie musisz kupować prywatności domeny, jeśli nie chcesz. Jeśli jednak obawiasz się o prywatność, możesz kupić tę usługę za niewielką opłatą.

6. Czy mogę kupić więcej niż jedną nazwę domeny?

Tak, możesz kupić tyle nazw domen, ile chcesz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *