Jak wybrać najlepszą nazwę domeny (9 wskazówek i narzędzi)

Wybór właściwego tytułu strony internetowej dla Twojej strony internetowej jest kluczowy. Jeśli wybierzesz niewłaściwą witrynę internetową, możesz mieć później problem z pozycjonowaniem, a twoi klienci z zapamiętaniem adresu twojej strony internetowej. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby wybrać najlepszą opcję już na samym początku. Przejrzyj 9 uniwersalnych wskazówek, jak wybrać najlepszą nazwę domeny.

9 wskazówek, jak wybrać najlepszą nazwę domeny

Przypuśćmy,  że chcesz założyć bloga. Wybierając określenie portalu internetowego, może być to dla Ciebie niełatwe.  Aby trochę ułatwić ten trudny wybór damy Ci 9 sugestii, które pozwolą wybrać najlepszy termin strony dla Twojego bloga.

1. Użyj witryny .pl lub .com.

Obecnie dostępnych jest mnóstwo witryn. Od znanych .com, .net, .org do rozszerzeń niszowych, takich  jak .pizza, .cafe, .photography, a nawet .blog.

Zawsze zalecamy wybranie witryny dla blogów polskich .pl a dla między narodowych .com.

Choć możesz mieć ochotę wymyślić ciekawą nazwę bloga przy użyciu domeny .blog, ale nadal .pl lub .com są wciąż najbardziej uznanymi i wiarygodnymi stronami.

Kropka-pl to najpopularniejsza strona internetowa w Polsce. Wielu użytkowników, zwłaszcza tych, którzy nie mają doświadczenia w zakresie technologii, automatycznie wypisze słowo „.pl” na końcu każdej tytułu witryny, nie myśląc o tym.

Jeśli twoja strona jest podobna do zdjecia.photography, a twoi użytkownicy przypadkowo wpisują zdjecia.photography.pl, przejdą na stronę błędu na stronie internetowej photography.pl.

Aby uniknąć tego ryzyka, użyj domeny .pl.

2. Użyj słów kluczowych w wyszukiwaniu nazwy stron internetowych.

Słowa kluczowe odgrywają ważną rolę w witrynie. Używając ich w tytule, mówisz wyszukiwarkom, o czym jest Twoja strona. W Twoim portalu mogą one pomóc Ci osiągnąć wyższą pozycję w Google.

Bardzo trudno jest znaleźć dobrą domenę z docelowymi słowami kluczowymi, które nie zostały jeszcze zajęte przez innych. Będziesz musiał być kreatywny i połączyć je z innymi słowami, aby wyróżnić swoją stronę na tle innych.

3. Wymyśl krótką nazwę.

Chociaż te istotne frazy są ważne, nie przesadzaj z jej długością dla swojej strony internetowej. Lepiej mieć adres domeny, która jest krótka i łatwa do zapamiętania.

Zalecamy wymyślenie nazwy, która ma poniżej 15 znaków. Dłuższe portale internetowe są trudniejsze do zapamiętania dla użytkowników. Nie wspominając już o tym, że internauci będą bardziej podatni na błędy w pisowni, jeżeli nazwa witryny będzie długa. Z tego powodu część z nich może nigdy nie trafić na twoją stronę, co może prowadzić do utraty ruchu.

Powinieneś być w stanie łatwo udostępniać swoją tytuł portalu, zarówno podczas mówienia, jak i pisania. Nigdy nie wiadomo, kiedy zostaniesz poproszony o podanie swojego określnika strony internetowej.

Jeśli planujesz użyć swojej nazwy witryny do stworzenia profesjonalnej wizytówki firmy, to z pewnością powinna być łatwa do zrozumienia i zapamiętania dla każdego, kto o to poprosi.

nazwy domeny

4. Wymyśl chwytliwą nazwę.

Nazwa adresu do bloga powinna być unikatowa, abyś mógł wyróżnić się dla czytelników spośród konkurencji. Warto zbadać kto jest Twoim rywalem na rynku i dowiedzieć się, z jakich nazwania domen korzystają.

Nie chcesz chyba reklamować innych blogów na swoim. Możesz też być oskarżony o podszywanie się i kopiowanie od innego blogera.

Dobrym pomysłem jest wybranie określenia witryny internetowej, która wygląda na bardziej „markową”. Nazwy marek nadających się do użytku są unikatowe, chwytliwe i niezapomniane. Na przykład „allegro.pl” jest bardziej chwytliwą marką niż „KupujKsiazkiOnline.pl”.

5. Nie używaj łączników.

Unikaj używania w nazwach portalowych łączników. Dzielone strony są również podatne na błędy w pisowni. Jeśli wybierzesz tytuł platformy internetowej z myślnikiem, ponieważ domena, którą chcesz, już jest zajęta, to użytkownicy prawdopodobnie znajdą się na stronie konkurenta, bo zapomną wpisać myślnika. Wyjątkiem od tej reguły są adresy URL złożone z kilku wyrazów. Wtedy czytelniej będzie skorzystać z graficznego rozdzielenia np. urodziny-dla-dzieci.pl czy skupaut-lodz.pl.

6. Wymyśl nazwę strony z możliwością rozwoju.

Mądrze jest wybrać związaną z Twoją branżą, ponieważ daje ona użytkownikom pojęcie o tym, o czym jest Twoja strona internetowa. Ale nie chcesz zbytnio ograniczać możliwości swojego rozwoju.

Na przykład kwiaciarnia może wybrać oznaczenie witryny, np. Orchideiablog.pl, ale może zacząć pisać o innych kwiatach obok orchidei. W takim przypadku platformy może utrudnić przyciągnięcie czytelników zainteresowanych innymi kwiatami.

7. Użyj generatorów nazw witryn internetowych.

Obecnie zarejestrowanych definicji strony jest ponad 360 milionów. Prowadzi to do tego, że wiele osób twierdzi, że wszystkie dobre strony zostały już zajęte.

Ręczne wyszukiwanie terminowanie strony internetowej może być bardzo czasochłonne.

To tutaj pojawiają się generatory pojęć domen. Te bezpłatne narzędzia automatycznie wyszukują zdefiniowane słowa kluczowe, aby znaleźć setki sprytnych pomysłów na tytuł strony internetowej.

nazwy domeny

8. Działaj szybko, zanim ktoś inny to zrobi.

Każdego dnia tysiące nowych nazw witryn jest rejestrowanych ze wszystkich części świata. Jeśli znalazłeś nazwę domeny, którą lubisz, nie czekaj zbyt długo.

Nazwy witryn internetowych są jak nieruchomości. Tysiące ludzi aktywnie szuka dobrych markowych adresów, które mogą zarejestrować w celu uzyskania lepszych stawek w przyszłości.

Jeśli nie działasz szybko, to ktoś może iść dalej i zarejestrować swój pomysł na domenę. Nazwy portali są stosunkowo tanie, dlatego zawsze zalecamy naszym czytelnikom szybkie działanie. Jeśli później zmienisz zdanie, możesz po prostu pozwolić jej wygasnąć.

9. Bezpłatna rejestracja nazwy witryny internetowej za pomocą usługi Web Hosting.

Większość firm hostingowych oferuje również rejestrację portalu internetowego jako usługę. Niektóre z tych firm bezpłatnie rejestrują „nazwy strony” dla nowych kont hostingowych. Jeśli tworzysz nową stronę internetową, dobrym pomysłem jest skorzystanie z tej oferty i uzyskanie bezpłatnej nazwy stron internetowych.

Należy pamiętać, że większość hostów oferuje bezpłatne rejestracje stron tylko przez 1 rok. Po pierwszym roku rejestracja Twojej witryny zostanie odnowiona na kolejny za około 50 PLN rocznie.

Mamy nadzieje, że przez te kilka krótkich porad rozjaśniliśmy Ci jak wybrać najlepszą nazwę domeny dla twojej strony internetowej lub bloga.

Więcej informacji na temat domen znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *